Д-р Радев отговаря специално за вас на едни от най-често срещаните въпроси сред пациентите относно услугата “Поставяне на имплант”.
1. Каква е успеваемостта при лечението с импланти? Кога организмът ги отхвърля?
- Да се натовари с дъвчене, преди да е вкостил добре;
- Тъканите около него да се възпалят (от лоша хигиена), докато зараства. Лечението при сраснал вече имплант (дори след години) може да се провали, ако:
- По една или друга причина се претовари – върху него попада повече натоварване, отколкото може да понесе (промяна в захапката, загуба на още зъби, изработване на корони и мостове на други места в устата и пр.). В такъв случай може да се счупи коронката, закрепящият винт, самият имплант или пък да се стопи околната кост;
- По една или друга причина около импланта възникне възпаление, което не се открие или не се лекува. Тогава с времето костта се стопява и може да се наложи премахването на импланта.
За да се избегнат такива рискове, в ранните или по-късни фази, пациентът подлежи на редовни прегледи, чиято честота се определя от лекаря, съобразно конкретния случай.
2. Колко дълго трае заздравителният процес при поставяне на имплант и какво трябва да знаем за костния обем?
Индивидуално е във всеки отделен случай. Най-общо казано, при поставянето на имплант в достатъчна по обем и качество (структура) кост, „вкостяването“ му става за няколко месеца – поне два за долна челюст, поне три за горна. Този срок може да се удължи, понякога значително, в зависимост от конкретните условия и приложения лечебен подход. Лекарят трябва да е добре запознат с костния обем, доколкото последният се явява мястото, където се поставя имплантът. При всички случаи обемът трябва да е „достатъчен“, което се преценява от лекаря след изследвания. Ако не е достатъчен, по един или друг начин се уголемява. Освен обемът, от голямо значение е и „качеството“ на костта – каква структура има.
3. Болезнена ли е тази хирургична намеса?
Както при всяка хирургична намеса, при имплантирането също се поставя местна анестезия (по преценка, в сложни случаи и мащабно лечение – седация или обща наркоза). За разлика от изваждането на зъб, примерно, имплантирането е в пъти по-малко болезнено. Това е така, понеже костта, носеща зъбите, остава безчувствена след загубата им – нервите дегенерират и изчезват. Достатъчно е да се упои венецът и устната лигавица. Това става с по-малко упойка, отколкото при изваждане на зъб. Съответно – и с по-малко болка след преминаването на упойката.
4. Мога ли да се върна на работа след поставянето на имплантите?
- Имплантирането е „нормално“: костта е с достатъчен обем и добро качество;
- Не се е наложило да се правят съпътстващи операции: синус лифтинг, костна пластика и пр.;
- Ако работата Ви не е свързана със силно физическо натоварване (товарене на кораб с чували на пристанището, примерно).
В останалите случаи е по-добре да си дадете ден два почивка. Всичко това трябва да уточните с лекаря предварително – той ще знае какво да очаквате и ще Ви посъветва как да подходите.
5. Как да се грижа правилно за моя имплант?